Stává se vám, že se přejíte? A znáte ten pocit, když se vynoří pocity výčitek, studu a znechucení sama nad sebou?
Pojďme se na ten pocit společně podívat zblízka a uvidíme, jak se s ním dá bojovat.
Máme 3 druhy přejídání:
Přejídání, jaké známe asi všichni:
První typ přejídání, který většina z nás zná, je ten, kdy prostě jíme víc, než naše tělo potřebuje. Proč to děláme? Protože nám to jednoduše chutná.
Pokud se takové přejídání nestává příliš často, neměli bychom se tím zbytečně znepokojovat. Dáme si trochu pohybu navíc a je to vyřešené.
Přejídání jen v naší hlavě:
Někdy jsme ale také obětí přejídání, které existuje jen v naší hlavě. Když nám v kavárně voní pod nos čerstvě upečeným koláčem, neodoláme a kousek ochutnáme. Poté se prohlížíme v zrcadle a ptáme se sami sebe, kam se nám to uložilo.
Takové výčitky mohou vést k tomu, že si příště nachystáme menší porci, než by měla být, nebo se dokonce za trest týráme hlady. A toto může dojít až k poruše příjmu potravy a k nemocem typu bulimie či anorexie.
Emoční i fyzické přejídání dohromady:
Třetím druhem přejídání je to, kdy kombinujeme emoční a fyzické aspekty. Bezmyšlenkovitě spořádáme všechno, co nám přijde do cesty, a je nám jedno, jestli si dáme kyselou okurku a na to šlehačku, slané, sladké, páté přes deváté…
Je to záchvat, který nedokážeme ovládnout a zastaví nás až pocit, že asi praskneme. Tenhle druh přejídání hraničí s onemocněním, a dopady mohou být fatální. A to nejen fyzické – zdraví, ale i psychické – deprese.
Přejídání může v každém z nás vzniknout z různých důvodů.
U každého může být spouštěčem něco jiného. Hlad jím ale většinou nebývá. Spíše nutkavá potřeba a chuť jíst. Jídlo bývá jakýmsi tišitelem našeho emočního hladu a dodává nám hřejivý pocit, který nám chybí. Něco zajíst – nudu, stereotyp (např. k televizi patří jídlo), naštvání, smutek, frustraci, osamělost, stres.
Poradit si s přejídáním není snadné, ale existují způsoby, jak toho dosáhnout. Je důležité kouknout, PROČ něco vzniklo, abychom pochopili, JAK to budeme řešit.
Řešení pro přejídání z emocí:
Pokud jsou důvodem emoce, jako je stres, osamělost, smutek, naštvání apod., je potřeba začít řešit primárně tyto emoce. Proč je mám? Z čeho vznikají? Jak je mohu odstranit?
Řešení pro stereotyp, nudu, zvyk:
Pokud jde o stereotyp, nudu nebo zvyk, uvědomte si, při jakých činnostech saháte po jídle, a tyto činnosti se snažte nahrazovat jinými.
Řešení pro problém v naší hlavě:
Pokud máte stres z každého kousku potraviny navíc, začněte jíst podle jídelníčku. Ten vám dodá pocit jistoty.
Řešení pro pokročilejší fázi záchvatového přejídání:
Pokud jste v pokročilé fázi záchvatového přejídání, můžete vyzkoušet dodržovat nějaký jídelníček, který vám už od rána dodá dostatek energie a udrží vás syté po celý den. Možná se tím eliminují záchvaty po příchodu z práce, kdy tělo hladoví a potřebuje energii.
Pokud je to už pokročilejší fáze záchvatového přejídání, vyhledejte pomoc odborníka. Je to onemocnění, jako jiné a někdy na něj prostě nestačíme sami. Ačkoli nejsem psycholožka, terapeutka ani lékařka, ale jsem výživová poradkyně, mohu vám pomoci s tím jídelníčkem, pokud je to vaše Achillova pata. Chytrý jídelníček EAT-PLAN je sestavený tak, aby vám i při hubnoucím režimu zajistil velké porce díky zdravým a chutným potravinám s nižší kalorickou hodnotou.
Můžete mrknout zde: https://mirkaphilippi.cz/eat-plan/
CHCETE VYKROČIT ZE ZAČAROVANÉHO KRUHU HUBNUTÍ JEDNOU PROVŽDY?
řešením je chytrý jídelníček EAT-PLAN